KUTATÁS RÖVID LEÍRÁSA:
A 3 éves kutatás célja, hogy feltárja a szociális gazdaság és a szociális vállalkozások/kezdeményezések jelenlegi helyzetét a különböző magyarországi vidéki térségekben, valamint a kapcsolatot sajátos (szubsztantív) működési módjuk és a hátrányos helyzetű/nehezen integrálható helyi lakosság társadalmi integrációja, valamint a helyi közösség koherenciája között. Kutatásunk a szociális gazdaság jellemzőit több szinten vizsgálja: egyrészt országos szintű adatgyűjtést végzünk a különböző szervezetek feltérképezésére, továbbá szakértői interjúkat végzünk a különböző támogatási konstrukciókra, szervezettípusokra rálátó szakemberekkel. A szervezeti sűrűsödés és heterogenitás szempontjainak figyelembevételével négy különböző vidéki járás kiválasztásra kerül, melyeket intenzív terepmunkák során alaposabban megvizsgálunk. A kutatás újdonsága, hogy nem csupán a hagyományos szervezeti formák és a rendelkezésre álló adatbázisok mentén térképezi fel a szociális gazdaság szereplőit, hanem szakértői interjúk és helyi adatok, dokumentumok felhasználásával, hólabda-módszerrel igyekszik minél szélesebb körben, egy tartalmi meghatározás mentén feltárni a szereplőket. A társadalmi vállalkozásokat/kezdeményezéseket nem független szereplőként, hanem a helyi társadalmakba ágyazottan, hálózataik mentén vizsgálja, több szociológiai és antropológiai módszert kombinálva annak érdekében, hogy mélyreható elemzések jöjjenek létre (például félig strukturált interjúk, terepbejárás és részvételi megfigyelés, vizuális adatgyűjtés, fókuszcsoportok és hálózatelemzés). A kutatás nemcsak a szociális gazdaság egyéni szintű előnyeire (pl. hátrányos helyzetű munkavállalók), hanem a közösség egészére gyakorolt hatásaira is összpontosít. Így olyan kutatási területeket kapcsolunk össze, mint a szociális gazdaság és a helyi identitás, helyhez kötődés.
A kutatás kapcsolódik a magyarországi szociális gazdasággal és helyi gazdaságfejlesztésekkel kapcsolatos korábbi kutatásokhoz, és szisztematikus elemzésekkel rámutat az elmúlt évtizedben bekövetkezett változásokra is. Nemcsak a szociális gazdaságról és a helyi fejlesztésekről, hanem a mai magyar vidéki társadalomról szerzett ismereteinket is bővíti, továbbá reményeink szerint a társadalmi integráció és a fenntartható fejlődés szempontjából is fontos eredményeket hoz majd.
RÉSZTVEVŐ KUTATÓK:
- Kiss Márta – vezető kutató
- Csurgó Bernadett – senior kutató
- Megyesi Boldizsár – senior kutató
- Rácz Katalin – senior kutató
- Schwarcz Gyöngyi – senior kutató
- Palaczki Botond – részvevő kutató
EDDIGI FŐBB EREDMÉNYEINK (2024):
A 2024. évben a kutatás keretein belül elkészült egy, a hazai szociális gazdaság szereplőit tartalmazó adatbázis, ami alapján országos és járási térképek készültek, valamint kiválasztásra került a négy vizsgálandó járás, ahol terepmunka zajlik. Elkészültek a betervezett országos szakértői interjúk, továbbá két járásban terepmunka zajlott: a) egyrészt térségi szinten szakértői és szervezeti interjúkkal, dokumentumok gyűjtésével és helyi website-ok feltérképezésével; b) másrészt 3-3 települési „mélyfúrás” is megvalósult polgármesterekkel, szervezetvezetőkkel, civil szereplőkkel, lakosokkal készült interjúk és szervezeti kapcsolathálók felvételével, terepbejárással és vizuális dokumentációval.
- A kutatás témájához kapcsolódóan egy hazai konferenciaszekciót szerveztünk (Digitalizáció és társadalmi változás - A Magyar Szociológiai Társaság 2024. évi vándorgyűlése, Pécs)
- Összesen 2 hazai, és egy nemzetközi előadást tartottunk a témához kapcsolódóan
- Megjelent továbbá egy nemzetközi Q1-es folyóiratcikk a szociális szövetkezetek hazai helyzetéről:
Kiss Márta – Rácz Katalin (2024): Beyond the formal economy. Social cooperatives for labour integration under the pressure of market competitiveness. Social Enterprise Journal Vol. 20 No. 4, pp. 472-498. Emerald Publishing Limited 1750-8614 DOI 10.1108/SEJ-09-2023-0112
Elérhető: https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/sej-09-2023-0112/full/html
- Benyújtottunk az ESRS „Navigating rural transitions: Exploring liveable futures” című nemzetközi konferenciára egy szekciótervet és egy előadás absztraktot a szociális és szolidáris gazdaság témájában, melyek elfogadásra kerültek. A konferencia 2025-ben lesz Lettországban, Rigában. https://esrs2025.rsu.lv/